NŐK ÉS A SZÉNHIDRÁT-ANYAGCSERE
Mikor a szénhidrát-anyagcsere zavarára fény derül, a kezelőorvos bizonyára már az első alkalommal elmondja, hogy bár a zavarok a szénhidrát-anyagcserére hatnak leginkább, de azok bizony befolyásolják a fehérje- és a zsíranyagcserét is. Globálisan érintik az egész szervezetet, minden anyagcsere-folyamatot.
A vércukorszint-egyensúly felborulása, az inzulin-rezisztecncia, illetve az 1-es vagy 2-es típusú diabétesz kialakulása férfiakat és nőket egyaránt érinthet. Ezen a területen azonban nincs egyenlőség a nemek között: a nők esetében néhány olyan speciális probléma is felmerül, amivel a férfiaknak nem kell szembenézniük.
Az egyik ilyen -kizárólag nőket érintő – élethelyzet a havonta ismétlődő menstruáció. A ciklus előtti néhány napban a szervezet inzulinigénye növekszik, majd a ciklus első napjával visszaáll a normál szintre. Megnehezíti a helyzetet, ha a károsodott szénhidrát-anyagcsere mellé rendszertelen menstruációs ciklus is társul, hiszen így sosem tudhatjuk, mikor számíthatunk változásokra.
A női meddőség hátterében számtalan ok állhat, de minden esetben érdemes endokrinológiai vizsgálatot is végezni. Az inzulinrezisztencia utalhat pl. PCOS (policisztás ovárium szindróma) jelenlétére, amely a meddőség egyik oka lehet.
Terhességi (gesztációs) diabétesz: ezen anyagcserebetegség hátterében a megváltozott hormonális folyamatok állnak. Az anyai szervezet hormonháztartásában bekövetkezett változások mellett maga a méhlepény is termel olyan anyagokat, amelyek csökkentik az inzulin hatékonyságát, sőt, elbontják az anyai szervezet által termelt inzulin egy részét is. A terhességi cukorbetegség mindenképpen orvosi kezelést igényel!
A Diabest® filmtabletta -diagnosztizált betegség esetén az orvosi kezelés kiegészítéseként alkalmazva – segíti a vércukorszint-stabilitás fenntartását és a felborult szénhidrát-anyagcsere folyamatok következtében kialakuló szövődmények megelőzését.