MÍTOSZOK ÉS LEGENDÁK FÖLDJÉN – Az 5 leggyakoribb tévhit a cukorbetegséggel kapcsolatban
Sajnálatos tény, hogy évről vére egyre több cukorbeteg él köztünk. A betegek számának növekedésével egyenes arányban nő azon „városi legendák” száma, melyeket sokan tényként kezelnek – olykor megnehezítve ezzel saját életüket is. Blogcikkünkben a cukorbetegséggel kapcsolatos mítoszokból és legendákból állítottunk össze egy kisebb válogatást – a teljesség igénye nélkül.
- tévhit: A 2-es típusú cukorbetegség a diabétesz enyhébb formája
Nem létezik olyan, hogy „enyhe” cukorbetegség! Sem olyan, hogy valaki „csak kicsit” cukorbeteg. Minden diagnosztizált diabétesz komoly betegség fennállását jelenti, mely kezelés és megfelelő kontroll nélkül súlyos komplikációkhoz vezethet!
- A cukorbetegeknek „daibetikus” élelmiszereket kell fogyasztaniuk
Édességek, sütemények, lekvárok stb- esetében még él a köztudatban a „diabetikus” jelző – annak ellenére, hogy már sem ezt, sem a „cukorbetegek is fogyaszthatják” feliratokat nem alkalmazhatják a gyártók a jelöléseken. Helyettük az alábbi szövegezésekkel találkozhatunk: „Cukormentes”, „Alacsony cukortartalmú”, „Hozzáadott cukrot nem tartalmaz”, „Csökkentett cukortartalmú”, „Csökkentett szénhidrát-tartalmú”. Ezekről érdemes tudni, hogy egyéb összetételükben (pl. zsírtartalmukban) nem különböznek a hagyományos élelmiszerektől.
Egy átgondolt, kiegyensúlyozott, cukorbetegek számára megfelelő étrend normál alapanyagokból is felépíthető. A szénhidrát-csökkentett, édesítőszert tartalmazó stb. élelmiszerek további hátránya, hogy általában drágábbak, és – amennyiben édesítőszereket (főként cukoralkoholokat) tartalmaznak – sok esetben okoznak emésztési zavarokat, hasmenést.
- A cukorbetegek nem sportolhatnak
A rendszeres testmozgás jótékonyan hat a szénhidrát-anyagcserére, és védelmet nyújt egyes szövődmények (pl. szív- és érrendszeri betegségek) kialakulása ellen is. Gondoljunk csak az úszásban kiemelkedően tehetséges Gary Hallra, aki 1-es típusú diabétesszel küzdve nyert a Sidney-ben rendezett olimpián két arany, egy ezüst és egy bronzérmet. Négy évre rá Athénban pedig még egy aranyat és egy bronzot.
Ugyanakkor cukorbetegség mellett van néhány speciális szempont, amire valóban figyelni kell – ezekről későbbi blogcikkünkben írunk majd. Sportolási szokásairól, terveiről egyeztessen kezelőorvosával!
- A cukorbetegek nagyobb eséllyel kapják el a náthát és szenvednek más betegségektől
Ez így nem igaz, ezt a tételt – így általánosságban – nem igazolja semmiféle kutatási eredmény. Valóban létezik azonban néhány olyan betegség, amely cukorbetegek körében gyakoribb, vagy amelyeknek lefolyása a cukorbetegség miatt más (pl. hosszabb, nehezebb), mint az átlag népesség esetében.
- Cukorbetegek nem vághatják le a saját lábkörmeiket
Nem igaz. A lábujj körmök a lábujjak védelmét szolgálják, ezért cukorbetegeknél fontos, hogy a lábujj körmeit a lábujjvég formájához igazítva vágjuk le. Nem lehet túl rövidre, egyenesre stb vágni – de ha a köröm követi a lábujjvég formáját, a vágást saját magunk is elvégezhetjük.