ZÖLDSÉGFOGYASZTÁS TÉLEN I. – A cékla dicsérete
Számtalanszor hallhatjuk a jótanácsot: „Együnk sok zöldséget és gyümölcsöt!” De mégis hogyan? És főleg télen?
A magyar konyha hagyományos, sűrített főzelékein kívül a zöldségek sokféleképpen felhasználhatók. Készíthetünk pl. franciás, lengyeles vagy angolos főzeléket, rakott, vagy töltött ételeket, csőbensülteket, leveseket, salátákat stb. Bármennyire is igyekszünk, azért be kell látnunk, hogy télen kevesebb lehetőség nyílik a változatos étkezésre. A káposztafélék, a sárgarépa és a petrezselyemgyökér téli triumvirátusából kitörve olyan gyökereket is felfedezhetünk, mint a gyönyörű színű, jellegzetes ízű cékla.
A cékla hazánkban méltatlanul elfelejtett zöldségféle, melyet az átlag magyar többnyire csak savanyúságként fogyaszt. Ismerkedjünk meg vele közelebbről!
A cékla színe általában szép, vörös – ezért használják az élelmiszeriparban természetes színezékként is (E 162). A nemesítés során azonban mára már kialakult sárga, sőt fehér színű cékla is.
Nem állítható, hogy vitamintartalma különösen magas lenne, inkább ásványi anyagokban gazdagabb: magnézium, kobalt, króm, vas, réz, kálium egyaránt van benne. E mellett jelentős a rosttartalma is, így mérsékli az étkezés során fogyasztott szénhidrátok felszívódásának sebességét. Nitráttartalma magas – csecsemők és kisgyermekek esetében ezzel számolni kell. Számos kedvező élettani hatást kiváltó kémiai anyagot tartalmaz (színanyagokat, vitaminokat: pl. betalain, betaxantin, rutin stb.) Ezen vegyületek közös jellemzője, hogy erős antioxidánsok, gyulladáscsökkentők.
Szinte bármilyen étkezéshez felhasználhatjuk a céklát. Reggelire céklakrémként kenyérre kenhetjük, kisétkezésre salátának fogyaszthatjuk. A cékláért lelkesedők főzeléket is készíthetnek belőle. Kiváló lehet süteményekben: céklás muffinként jellegzetes íze kevésbé intenzív. Legegyszerűbb, ha sütőben, olívaolajjal bekenve, besózva készítjük el. A legbátrabbak megkóstolhatják a fermentált céklalevelet – ez Törökországban jellegzetes ital.
A cékla tehát érdekes, sokoldalú zöldség, melyet cukorbetegek is beépíthetnek étrendjükbe – a szénhidrát-tartalma figyelembe vétele mellett.