MIRE JÓ A ROST? – az 5 legjobb rostforrás
Szénhidrát-anyagcsere zavar esetén fontos a rostban gazdag étrend: minél több rostot tartalmaz a menü, annál egyenletesebben, annál lassabban emelkedik meg a vércukorszint. Az extrém vércukorszint-ingadozások mérséklésében tehát nagy segítséget nyújt a rostban gazdag alapanyagok használata.
De melyek a rostban gazdag alapanyagok? Általánosságban: a teljes kiőrlésű gabonafélék, a gyümölcsök (főleg az olajos magvak) és a zöldségek.
Következzen most az 5, legjobb rostforrásnak tartott szuperélelmiszer rövid bemutatása:
- A dobogó első helyére a zabkorpa kerül, mivel 100 grammja 20-27 gramm rostot is tartalmaz. A búzakorpával szemben íze harmónikus, nem kesernyés. Olyan ételekbe is belecsempszhetjük, mint a fasírtok, húsgolyók, vagy akár a túrógombóc.
- Második helyen áll a szárazbab, a maga 24 g/100 grammos rosttartalmával. Sokaknál okoz felfúvódást, gyomorfájdalmat. Ez a hatás előáztatással és az első főzőlé elöntésével mérsékelhető. Nem feltétlenül csak babgulyásként képzelhető el: salátákba csempészve kis adagot is fogyaszthatunk belőle. Magas rosttartalma miatt a kisebb mennyiség is jelentős rostbevitelt jelent.
- 100 grammra vetítve 12 g rostot tartalmaz a szezámmag. Salátákba, köretekbe, bundázáshoz is használhatjuk. Jobban hasznosul, ha a magokat nem egészben fogyasztjuk. Vághatjuk durvára, vagy fogyaszthatjuk pl. kenyérre kenve, pl. tahiniként is.
- 11 grammos (100 grammban) rosttartalmával is ismét száraz hüvelyesek következnek: a csicseriborsó és a vöröslencse osztoznak a 4. helyezésen. A vöröslencse a többi szárazhüvelyeshez képest ritkábban okoz kellemetlen tüneteket, és nagyon gyorsan megfő- áztatni sem kell. Gyors vacsorák alapanyagként kiváló.
- 10 gramm rostot tartalmaz 100 g élelmiszerben a mandula és a dió.
Nem kerültek fel az 5-ös listára, de magas rosttartalmuk miatt megemlítendőek a következő alapanyagok is: szeder, málna, körte, zellergumó, petrezselyemgyökér, spenót, articsóka, rozs, hajdina, zöldbab, zöldborsó, chia mag, lenmag.