TOMBOL A NYÁR, ÉRIK A MEGGY
A gyümölcsök színesek, illatosak, változatosak, ínycsiklandóak – és cukortartalmuk miatt diabetesben csak megfontolás mellett fogyaszthatóak. Míg a zöldségek cukortartalma (a sárgarépa, a zöldborsó és a kukorica kivételével) elenyésző, addig gyümölcsökből a cukorbeteg nem ehet meg bármennyit, szénhidrát-tartalmukkal számolnunk kell.
Ugyanakkor a gyümölcsök fogyasztása rosttartalmuk, vitamintartalmuk, ásványi-anyag tartalmuk és antioxidáns-tartalmuk miatt minden nap javasolt. A bennük található fruktózzal viszont számolnunk kell. Azonban még számolás mellett is napi 2-3 adag fogyasztása javasolt – cukorbetegeknek is.
Nézzük meg, hogyan csoportosíthatóak a gyümölcsök szénhidráttartalmuk alapján!
- A legkevesebb (100 grammból kevesebb, mint 7 grammot) az alábbi gyümölcsök tartalmazzák: alma, citrom, málna, eper, grapefruit, szeder, görögdinnye;
- Második helyezettek (100 grammjukban 8-10 gramm szénhidráttal): birsalma, mandarin, őszibarack, kajszi, sárga húsú sárgadinnye, ribizli, egres, ananász (cukrozatlan), narancs;
- A dobogó harmadik fokán végeznek az alábbi gyümölcsök: cseresznye (14 g!), kivi, körte, meggy, nektarin, szilva, zöld húsú sárgadinnye. Bennük már 10 gramm fölötti a szánhidrát-tartalom, de nem éri el a 15 grammot.
15 gramm fölötti cukortartalommal rendelkezik, így cukorbetegségben kerülendő a banán (24 g cukor 100 grammban!) és a szőlő.
Következő cikkünkben megtudhatjuk, hogy mennyi idénygyümölcsöt kell fogyasztani kb. 15 gramm szénhidrát beviteléhez – ami kb. egy kisétkezés szénhidrát-tartalmának felel meg.